Slide

Oulun kaupunki

Oulun kaupungin organisaatioiden yhteyshenkilöt ja työntekijät voivat olla yhteyksissä ensisijaisesti asiakaspalveluportaalin kautta tai sähköpostitse, mutta myös soittamalla alla mainittuihin palvelupuhelinnumeroihin. 

Palveluportaali: Portaali avautuu tästä

Palvelupuhelinnumerot

  • Palkanlaskennan palvelupuhelinnumero: 040 138 1803
  • Keskitetty asiakaspalvelu: 040 138 1801 (palkka- ja palvelussuhdeasiat, ESS-neuvonta, osto- ja myyntilaskutusasiat, matkustusasiat ja muut asiat).

Palkka- ja palvelussuhdeasiat

Sivistys- ja kulttuuripalvelut:
varhaiskasvatuspalvelut, sähköposti: ouka.varhaiskasvatuspalvelut.palkat@monetra.fi

kulttuuripalvelut, sähköposti:
ouka.kulttuuripalvelut.palkat@monetra.fi

liikuntapalvelut, sähköposti: ouka.liikuntapalvelut.palkat@monetra.fi

nuorisopalvelut, sähköposti:
Ouka.Nuorisopalvelut.Palkat@monetra.fi

Sivistys- ja kulttuuripalvelut:
perusopetus, sähköposti:

ouka.perusopetus.palkat@monetra.fi

lukiot ja muut sivistyspalvelut, sähköposti: 
ouka.lukiojamuutsivistyspalvelut.palkat@monetra.fi

Oulun kaupungin liikelaitokset,
sähköpostiosoitteet: 

Ohje asiakkaalle: Palkkamateriaali toimitetaan yllä mainittuun ryhmäpostilaatikkoon. Viestin otsikkokenttään pyydämme kirjoittamaan Alueen, jota asiasi koskee:

  1. Sosiaali- ja terveysalan palkat
  2. Koulujen ja oppilaitosten palkat
  3. Varhaiskasvatuksen, kulttuurin, liikunnan, nuorison tai luottamustoimen palkat.
  4. Hallinnon henkilöstön ja teknisen alan kuukausi- sekä tuntipalkkaisen henkilöstön palkat

Älä siis laita otsikkokenttään esimerkiksi sen henkilön nimeä, jota asiasi koskee.

Sisäiset postit:

Sisäisen kirjepostin voitte lähettää meille osoitteella Monetra Oulu/Ouka, Hyve-palkat, Nuottasaarentie 5, 90400 Oulu. Merkitse vastuualue, esim. Koulujen palkat, vaka-palkat jne.,

Sopimusneuvonta:
Tarjoamme esimiehille ja yhdyshenkilöille neuvontaa työehtosopimuksiin liittyvissä kysymyksissä. Yhteydet sähköpostitse: sopimusneuvonta@monetra.fi
tai puhelimitse: 040 650 6015

Eläkeasiat:

Huomaathan, että mikäli olet siirtynyt tai siirtymässä Pohteen työntekijäksi, eläkeneuvonnan palvelut Monetralla päättyvät näiden työsuhteiden osalta 31.12.2022.

Palkkakirjanpito:
Palkkakirjanpitoon liittyvissä asioissa voitte lähestyä sähköpostitse osoitteessa: palkkakirjanpito@monetra.fi.
Asiakasta pyydetään laittamaan viestin aiheeseen asiakkaan nimi asioiden hoidon nopeuttamiseksi.

Palkkojen itseasiointijärjestelmän ESS:n neuvonta työntekijöille ja esimiehille:
Sähköposti: ESS.oulu@monetra.fi
Puhelin: 040 138 1801

Matkustuspalvelut:
M2-järjestelmän neuvonta ja asiakaspalvelu:
Sähköposti: m2.oulu@monetra.fi
Puhelin: 040 138 1801

Palvelupäälliköt: 

  • Teresa Tukiainen (sähköposti: etunimi.sukunimi@monetra.fi), puh. 040 168 6136 (Sosiaali- ja terveysalan palkat) 
  • Palvelupäällikkö Aija-Mari Moilanen (sähköposti: etunimi.sukunimi@monetra.fi), puh. 040 358 5526 (Koulujen ja oppilaitosten palkat; Varhaiskasvatuksen, kulttuurin, liikunnan, nuorison tai luottamustoimen palkat.)
  • Palvelupäällikkö Nanna Väyrynen (sähköposti: etunimi.sukunimi@monetra.fi), puh. 040 185 3821. (Hallinnon henkilöstön ja teknisen alan kuukausi- sekä tuntipalkkaisen henkilöstön palkat). 

Talousasiat


Viestin otsikkokenttään pyydämme kirjoittamaan yksikön ja asia/asiayhteyden. Älä siis laita otsikkokenttään esimerkiksi sen henkilön nimeä, jota asiasi koskee.

Kirjanpito-tiimi:
Sähköposti: ouka.kirjanpito@monetra.fi
Palveluasiantuntija p. 040 844 2145

  • Oulun kaupungin konserni
  • Peruskunta

Palveluasiantuntija p. 040 630 7634

  • Oulun Infra
  • Oulun Digi
  • Rakennusomaisuuden taseyksikkö

Palveluasiantuntija p. 040 354 6684

  • Oulu-Koillismaan pelastuslaitos
  • Oulun Vesi -liikelaitos
  • Oulun Tilapalvelut
  • BusinessOulu -liikelaitos

Palveluasiantuntija p. 040 610 2132

  • Oulun seudun ympäristötoimi -liikelaitos
  • Oulun Valistustalorahasto
  • Kehittämisrahasto

Kirjanpitosiirrot Intimeen (suorasiirrot) ja laskentatunnisteet (Oulun kaupungin talousryhmän kautta)

FPM-ohjelman pääkäyttäjät: FPM.paakayttajat@monetra.fi

Palvelupäällikkö Piia Pöyliö (etunim.sukunimi@monetra.fi), puh. 050 461 7629.

Maksuliikenne-tiimi:
Saapuvan rahan käsittely, tiliotteiden tiliöintitiedot:
Sähköposti: oukasaapuva.maksuliikenne@monetra.fi

Lähtevän rahan käsittely:
Sähköposti: ouka.maksuliikenne@monetra.fi

Palvelupäällikkö: Vuokko Lukkarila p. 040 525 5620

Myyntireskontra-tiimi:
Sähköposti: ouka.myyntireskontra@monetra.fi
Palveluasiantuntijat
Puhelinyhteydet: keskitetty asiakaspalvelu p. 040 138 1801

Palvelupäällikkö: Vuokko Lukkarila  p. 040 525 5620

Ostoreskontra-tiimi:

Ostolaskujärjestelmä P2P-järjestelmäasiantuntijat

  • sähköposti: paakayttajat.ostolaskujarjestelmat@monetra.fi
  • P2P-käyttöoikeusasiat: P2P.kayttooikeudet.oulu@monetra.fi
    (hyväksyjäsalasanan tilaus, P2P-lisenssin poisto tai uuden P2P-lisenssin tilaus)
  • Ostoreskontran ohjeita: Järjestelmä- ja toimintaohjeet
  • P2P-järjestelmäasiantuntijat, palvelupuhelinnumero: 040 713 0544

Asiakkuuspäällikkö
Mia Lotvonen, puh 044 703 0712, sähköposti muotoa (etunimi.sukunimi@monetra.fi)